O krótkowzroczności, bursztynie, zarabianiu na domenach oraz sztucznej inteligencji

Tematy i analizy w opracowaniu.
Gregory42
Licencjat
Posty: 159
Rejestracja: śr 03 maja 2017, 05:52

O krótkowzroczności, bursztynie, zarabianiu na domenach oraz sztucznej inteligencji

Post autor: Gregory42 » pn 10 lip 2017, 09:55

W latach 2000-2002 byłem współorganizatorem przedsięwzięcia „Amber Holding”, którego celem było, między innymi skonsolidowanie przedsiębiorców z branży bursztynowej oraz powołanie magazynów bursztynu. Czynnikiem, który zainicjował powołanie projektu, był nagły wzrost cen surowca bursztynowego wydobywanego w Rosji na półwyspie Sambia. Prywatnie prognozowałem trzykrotny wzrost cen bursztynu w latach 2000 – 2010. Życie pokazało, że w okresie do 2016 roku ceny wzrosły 10-krotnie. Dzisiaj od punktu maksimum spadły o 20% - 30% ale dalej się utrzymują się na poziomie około 7-krotnie wyższym niż w 2000 roku. Projekt nie doszedł do skutku tylko dlatego, że bank, który posiadał 30% kontrolny pakiet akcji spółki giełdowej, na koniec negocjacji podniósł za niego cenę trzykrotnie. Warto jednak skupić się nie na samym przedsięwzięciu a aspekcie krótkowzroczności, która w Polsce jest przypadłością bardzo powszechną. Otóż lata 2000 – 2001 to był świetny okres aby zreflektować się i powołać magazyny bursztynu zabezpieczające byt branży a przynajmniej podmiotów uczestniczących na co najmniej kilka dekad. Tak się stało, że nikt ani na szczeblu rządowym, ani władz samorządowych nie wykazał w tamtym czasie refleksu aby podjąć ten temat. Dzisiaj branża jest mocno „przetrzebiona”, surowiec płynie głównie do Chin a przy obecnej mentalności nie widzę żadnych większych perspektyw na powołanie w Polsce z prawdziwego zdarzenia projektu sieciowego w tym segmencie. Siła branży była budowana przez kilka wieków a dziś stanowi ona cień samej siebie z dawnych lat. Niedawno zajrzałem na portal Amber.com.pl i przeczytałem ku swojemu zaskoczeniu, że podjęte zostały wstępne działania aby zorganizować wydobycie bursztynu w województwie lubelskim, jednak jak to bywa w Polsce, nie obyło się bez zgrzytów. Wyciągam z tego wniosek, że jeżeli „czynniki decydujące” podejmują działania 17 lat „po czasie” a efekt jaki zostanie w ich wyniku osiągnięty nie jest do końca jeszcze określony to można mówić o krótkowzroczności. Zjawisko to jest na tyle powszechne, że dotyka prawie każdego segmentu życia społeczno-gospodarczego, wielu branż. Jeżeli w Polsce w wielu miejscach wpasowanie działań w już ukształtowane trendy stanowiło problem to bardzo daleka droga abyśmy sami je wyznaczali a inni do nich się dostosowywali.

Ponieważ „życie” przenosi się nad Pacyfik pomyślałem sobie, że szybciej klaster bursztynowy zorganizują u siebie Chińczycy niż Polacy. Dlatego zdecydowałem się zarejestrować domenę „amberexchange.com” („Bursztynowa Giełda”) gdyż będzie mogła stanowić w przyszłości poważny przedmiot zainteresowania. Przyszedł czas, że znalazł się kupiec który ją ode mnie kupił. Dzisiaj na przykład upatruję swojej szansy w zakresie sprzedaży domen, których nazwy będą odnosić się do efektów synergii w gospodarce i dlatego zarejestrowałem domenę „synergiesineconomy.com”. Uruchomienie w przyszłości małego bloga może podnieść wycenę tego typu domeny w moim odczuciu nawet do 100 tys. USD – 200 tys. USD. A dlaczego warto zwrócić uwagę na efekty synergii? Ponieważ jak się poważnie przeanalizuje światową gospodarkę to właśnie efekty synergii w gospodarce obok innowacji i edukacji mogą zapewnić najsilniejszy bodziec rozwojowy. Aphropos zarabiania na rejestracji domen warto czytać jak najwięcej artykułów o gospodarce, finansach, najbardziej perspektywicznych rynkach. Umożliwia to nakreślenie wieloletnich trendów a wtedy można w nie wpasować nie tylko swoje własne projekty przedsięwzięć biznesowych ale też rejestrację prostych wartościowych domen z rozszerzeniem „.com”, które będą mieć szansę na znalezienie kupca za godziwe pieniądze. Wymagana jest tylko wiedza i cierpliwość bo same nakłady kapitałowe w rejestrację są wielkościami mikro do udźwignięcia nawet przez bezrobotnego.

Uważam też, że ponieważ trendy rynkowe opisywane są w bardzo dużej mierze za pomocą parametrów ekonomicznych (wielkości mierzalnych), więc dosyć ciekawym pomysłem na biznes może być wymyślenie ciekawego algorytmu pod działanie sztucznej inteligencji, która w kontekście zmian zachodzących na najbardziej perspektywicznych rynkach sama będzie proponowała nazwy domen, które potencjalnie mogłyby stanowić poważną wartość inwestycyjną. Oczywiście wymaga to zadania sobie wiele trudu ale uważam, ze ten kierunek myślenia jest słuszny.

Serdecznie Pozdrawiam

Gregory42

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: O krótkowzroczności, bursztynie, zarabianiu na domenach oraz sztucznej inteligencji

Post autor: Almanzor » czw 28 wrz 2017, 21:18

To prawda, chyba w wiadomościach zasłyszało mi się, że w Warszawie znaleźli w mieszkaniu pewnego Chińczyka 2 Tony!!! :omg bursztynu. Zajadać to się chyba nim nie mógł, coś z nim musiał robić. To pewne, że szmuglował na wschód. Ale skala mnie zaskoczyła. A czy pomysł z uruchomieniem giełdy naprawdę upadł? nie da się nic zrobić? To jest bardzo ciekawe co opowiedziałeś. Sam też uważam, że to ma przyszłość. Kulczyk zresztą też, bo całe prywatne kopalnie ma nad Bałtykiem.
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

ODPOWIEDZ