Lewoskrętność i prawoskrętność

Tematy i analizy w opracowaniu.
bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: bmen » wt 02 maja 2017, 14:56

TEMAT:
Zdefiniowanie i dyskusja na temat lewo i prawoskrętności (lewica vs prawica) społeczeństwa, w ujęciu ekonomicznym jak i światopoglądowym.

SEKCJA:
Polityczno-społeczna

ELABORAT:
Celem tego tematu jest dyskusja, definicja i analiza lewo i prawo-skrętności społeczeństwa. Jakie cechy i charakterystyki opisują obie grupy.
W analizie zajmujemy się zarówno światopoglądem jak i spojrzeniem na ekonomie.
Docelowym celem jest wytworzenie tekstu w tym temacie definiującego co to lewo i prawo skrętność, załączając argumentacje, materiały edukacyjne itp.

EDUKACYJNIE:
Linki do wykadu prof. Wolniewicza
http://www.radiownet.pl/republikanie/wolniewicz

INNE:

STATUS: OTWARTY
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

Awatar użytkownika
gruby
Licealista
Posty: 21
Rejestracja: pn 01 maja 2017, 13:45

Re: Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: gruby » ndz 07 maja 2017, 14:59

Lewica to postawa "niech mi to ktoś za mnie załatwi",
prawica to postawa "sam to zrobię lepiej".
Demokracja to dwa wilki i jedna owca głosujące na temat kolacji.
Wolność to uzbrojona owca.

zcedowany
Licealista
Posty: 15
Rejestracja: czw 18 maja 2017, 20:17

Re: Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: zcedowany » ndz 02 lip 2017, 19:18

1) Światopogląd społeczeństwa. Dużo nad tym myślałem w czasie wolnym ostatnimi czasy. Bardzo łatwo znaleźć punkt odniesienia, w którym jednak jest pewne przekłamanie i które nie pozwala odpowiedzieć na pytanie jaki jest ten światopogląd. Nie wiem w, którym miejscu to przekłamanie występuje ale niewątpliwie przekłamanie ma miejsce. Skoro 90 % ludzi w Polsce to Katolicy a KK ma jasne poglądy przynajmniej na poziomie doktrynalnym to czemu takie a nie inne wybory Polaków ? W 1991 roku JPII pisze encyklikę Centesimus annus, która nie jest niczym innym jak podtrzymaniem nauk i tez zawartych w encyklice Leona XIII Rerum novarum ( kontekst jej powstania, otoczka historyczna do wysłuchania na youtube u Pana Karonia) a ta encyklika nie jest niczym innym jak oskarżeniem socjalizmu niekoniecznie komuchów* Takie cytaty że żaden dobry katolik nie może być socjalistą oraz że tylko własność gwarantuje stabilność. i przyszłość rodziny- mój dopisek z łba, powinny widnieć nad wejściem do każdego kościoła czy wiejskiej salki katechetycznej. O prasie czy TV nie wspominając. Nie wiem czemu w czasie nacierającego marksizmu KK nie daje odparcia temu świństwu poprzez uwypuklanie każdego dnia i każdej godziny swojej nauki. Nic, cisza, do zapoznania się dla ciekawskich. Nie ma kompletnie działania masowego. Mamy 90 % Katolików, którzy od 25 lat głosują na komuchów, liberałów czy inne emanacje umysłów Marksa i Engelsa. Nikt inny nie przechodzi, ba uchodzi za dziwaka jak mówi coś innego od marksistowskiej ferajny. Ciekawostka w Rerum Novarum jest zdanie iż nie wolno i jest to wielkie nadużycie porównywanie Chrystusa do socjalistów. Ze to kompletnie niezrozumienie nauki KK. XXI wiek, wystarczy włączyć TV a tego typu zdanie spokojnie padnie i to nawet z ust f-sza KK.

Teraz gdzie jest błąd ?

- ludzie łażą do kościoła, bo zawsze w niedzielę tam chodzili. Bez większego sensu i potrzeby, takie przyzwyczajenie. Kompletnie nie interesuje ich to po kiego tam łażą ?

- KK ma gdzieś swoje owieczki, a tylko te najlepsze dojdą same do sedna i dadzą sobie radę, na masę szkoda czasu.

- Nauka Społeczna KK to sztuka dla sztuki ?


Obecne społeczeństwo w swej masie wg mojej oceny to lumpo bezideowcy ze skrzywieniem marksistowskim. W odróżnieniu od ich kolegów na zachodzie, gdzie dominuje już wszytko co głupie jest jeszcze coś do uratowania. Niewiele ale jest. A to co na zachodzie występuje, nazwa nie istotna, nie ma to kompletnie znaczenia jakby to K.Karoń powiedział. Na zachodzie zaoranie totalne już się odbyło, teraz zbierane są plony. Początki plonów.


*Quod apostolici muneris encyklika Leona XIII waląca bezpośrednio w komuchów i nihilistów. Pierwsza encyklika Leona XIII.

KastoR
Licealista
Posty: 24
Rejestracja: czw 04 maja 2017, 10:45

Re: Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: KastoR » pn 03 lip 2017, 10:33

gruby pisze:
ndz 07 maja 2017, 14:59
Lewica to postawa "niech mi to ktoś za mnie załatwi",
prawica to postawa "sam to zrobię lepiej".

Im prostsze definicje tym bardziej trafne i dosadne. Ta podoba mi się bardzo.


Rozważania na temat kościoła, religii, kultury etc. etc. nie mają w tym kontekście, dla mnie osobiście, żadnego sensu. Kościół Rzymskokatolicki - czyli : "Ty wierny się módl, żałuj, kajaj i padnij na kolana -- a my Kościół przekażemy Bogu Twoje intencje i jego imieniu Ci przebaczymy" --> czy to jest podejście lewicowe, czy prawicowe?

W myśl definicji Grubego --- Ja wierzący, sam lepiej porozmawiam bezpośrednio z Bogiem i taki przekaz lepiej trafi do NIEGO bezpośrednio, niż gdy robię to za pośrednictwem cudzego ucha. Bo Boga trzeba szukać w sobie i w nas są jego drogowskazy i przykazania (sumienie), a nie w budynkach, strukturach i osobach trzecich.


Prawoskrętność w jednym słowie to --- ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Odpowiedzialność za siebie, bliskich, innych, za swoje czyny i zaniechania. Jeśli jestem odpowiedzialny, to sam wezmę i pomogę. Jeśli jestem nieodpowiedzialny krzyknę: "Ej my wszyscy! Pomóżmy!" albo wręcz z rozkazem: "NIECH KAŻDY POMOŻE BO TAK TRZEBA!"
Jeśli jestem odpowiedzialny, to nie będę chciał aborcji ("naważyłem" teraz muszę wypić), ale również "spotkała ją krzywda - niech sama zadecyduje (będzie odpowiedzialna) za to co dalej, niech ma wybór".

Odpowiedzialność - to podejmowanie decyzji za siebie - oraz nie podejmowanie tych decyzji za innych. Osoby z "lewoskrętnym" poglądem lubią podejmować decyzje za kogoś (my wszyscy musimy, państwo musi pomóc etc. etc. )

pozdrawiam
K>

sebson
Uczeń
Posty: 1
Rejestracja: pn 03 lip 2017, 14:25

Re: Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: sebson » pn 03 lip 2017, 16:28

Bardzo szeroki temat. A poza przemyśleniami naszymi może przyda się też trochę wiedzy książkowej (choć nie oznacza to, że musimy się z nią zgodzić:))

Sprawę badał np. Silvan Tomkins - teoria skryptów afektywnych:
lewica
– człowiek, jego potrzeby, emocje, wytwory działań stanowią najważniejszą i autonomiczną wartość.
- akceptacja człowieka takiego, jakim jest.
- ideologia jest podporządkowana sytuacji, ma spełniać pragnienia jednostek
- uznaje, że naturalna jest egocentryczna koncentracja na sobie
- pogodzenie się ze słabościami ludzkimi

prawica
- największą wartość mają reguły społecznego współżycia ludzi. Człowiek powinien podporządkować się wartościom nadrzędnym, uniwersalnym, ważniejszym niż on sam.
- prawo, moralność, odpowiedzialność, tradycja, doskonalenie kontroli nad sobą.
- człowiek ma się zmieniać na lepsze, pracować nad sobą

Tomkins określa ideologię lewicową jako humanistyczną (człowiek z natury dobry), a prawicową jako normatywną (człowiek z natury zły).
W ogromnym skrócie teoria skryptów afektywnych mówi, że na poglądy lewicowe lub prawicowe mają wpływ emocje i wydarzenia z dzieciństwa. Negatywne emocje (lęk, podporządkowanie normom) rozwijają prawicowość, pozytywne (radość, akceptacja własnych uczuć) rozwijają lewicowość. Pomijając to, że poglądy prawicowe w tym ujęciu są przedstawiane w nieco mniej pozytywnym świetle to... coś w tym może być, np. biorąc pod uwagę lewicowe wychowanie bezstresowe, koncentrację na dziecku itp. coraz cześciej mówi się, że problemem są dzieci nieumiejące radzić sobie z problemami, roszczeniowe i egoistyczne.

Preferencje prawica-lewica są związane także z półkulą mózgu. Typ humanistyczny jest bardziej związany z półkulą prawą (odpowedzialną za emocje i intuicję), a normatywny z półkulą lewą (racjonalizm). U kobiet z reguły dominuje prawa półkula, co przekłada się na to, że statystycznie zdecydowanie częściej skłaniają się ku socjalizmowi.

Jeszcze parę ciekawych stwierdzeń:
„człowiek prawicy to ten, który troszczy sie przede wszystkim o ocalenie tradycji; człowiek lewicy to ten, który nade wszystko dąży do wyzwolenia bliźnich z okowów, jakimi sa przywileje rasowe, stanowe, klasowe"
- N. Bobbio, Prawica i lewica

„kryterium najczęściej używanym do rozróżniania prawicy od lewicy jest odmienność postaw, jakie ludzie żyjący w społeczeństwie przyjmują w stosunku do ideału równości"
- N. Bobbio, Prawica i lewica

Moim zdaniem ważne jest to ostatnie bo słowo równość dla lewicowoskrętnych jest kluczem do wszystkiego. Wg. lewicy powstanie nierówności jest wynikiem procesów społecznych i można je ograniczyć (a w utopijnych wizjach zlikwidować). Prawica akceptuje to, że ludzie różnią się i uznaje tę nierówność za proces naturalny - trzeba tu jednak pamiętać, że bardziej niż o hierarchiczność chodzi o przypisanie pewnych cech, talentów, możliwości i predyspozycji do poszczególnych ludzi, płci, a nawet i ras. Ekspozycję słowa równość widać w lewicowej ideologii w obecnych czasach np. gender, czy każda krytyka skierowana na niebiałego człowieka uznawana za "rasizm" itd.

Powyższe rzeczy absolutnie nie wyczerpują tematu, ale mam nadzieję, że dokładam kolejny klocek do układanki. Gdy będę miał więcej wolnego czasu postaram się "dorzucić" więcej przemyśleń i doświadczeń osobistych, które mogą rozszerzyć ten temat.

bloczek
Uczeń
Posty: 1
Rejestracja: pn 22 sty 2018, 12:35

Re: Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: bloczek » wt 23 sty 2018, 19:35

prawica to wolność, a lewica to bezpieczeństwo

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Lewoskrętność i prawoskrętność

Post autor: Almanzor » wt 30 sty 2018, 19:08

Prawica to wolność, lewica to kapitan państwo który nasyła janosika i robin hooda i grabi za ich pomocą zazwyczaj samych bogatych i każdego kto cokolwiek ma i daje biednym aby kupić sobie ich posłuszeństwo. Niby lewica jest ok, do czasu aż nie wyobrazisz sobie, że przychodzą właśnie do Ciebie.
https://www.youtube.com/watch?v=BCqItQCv2XQ

Taka sytuacja, jesteś czerwonym kapturkiem idziesz przez las i spotykasz Alibabę i 40 rozbójników. Cała grupa łącznie z Tobą robi głosowanie czy coś Ci zrobią i jak zrobią. Wynik jest zawsze ten sam 1:41, że Cię przegłosują i odbiorą Ci wszystko co tylko zechcą. To jest lewica w dzisiejszym świecie. Jej zadanie to sprawiać takie przepisy aby tobie szaraku żyło się gorzej i będziesz bardziej eksploatowanym niż do tej pory.

Pozdrowienia dla szanownego P. Michalkiewicza. Zdaje się to jego anegdota.
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

ODPOWIEDZ