Historycznie o kraju Orła Białego

Tematy i analizy w opracowaniu.
Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » pn 01 maja 2017, 13:04

TEMAT: Poszerzanie wiedzy historycznej

SEKCJA: Patriotyczno - historyczna

ELABORAT: Zagadnienia historyczne i historyczno patriotyczne. Bo historia nas uczy cały cały czas, tylko nikomu nie chce się słuchać, a wszyscy najmądrzejsi. Celem jest poszerzanie wiedzy własnej. W dzisiejszych czasach, gdy nasza historia i tradycja stała się siermiężnie-jarmarczną kolorową wydmuszką (Donatan, Lechici), warto znać pewne fakty, aby nie dać się otumanić płynącym czy to z lewa czy z prawa "jedynym słusznym wizjom".

INNE: Celem dyskusji jest edukacja własna każdego z czytelników.

STATUS: OTWARTY
Ostatnio zmieniony wt 02 maja 2017, 23:51 przez Enemy, łącznie zmieniany 2 razy.

Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » pn 01 maja 2017, 13:14

I na początek link do 1 filmu z serii TVP Historia dotyczącego Początków Polski.
https://www.youtube.com/watch?v=KIY5sa6pRVY
Materiał dobrze zrealizowany, sensowny, posiadający prawie że najnowsze ustalenia. Data produkcji to 2014 r., więc najnowszych wyników badań genetycznych jeszcze w nim nie ma.

Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » sob 13 maja 2017, 22:55

Link dodany to seria artykułów rozprawiających się z tematyką tzw. Imperium Lechickiego, turbosłowian i w ogóle bredni jakoby nasi przodkowie mieli walczyć przeciw Macedońskiemu i Cezarowi. Jeśli ktoś chciałby polemizować z tematem, to chcę tylko wspomnieć, że główny popularyzator tej tezy, Janusz Bieszk, jest m.in. autorem książki opisującej cywilizacje kosmiczne na ziemi i ich kolonie.

http://sigillumauthenticum.blogspot.co. ... nusza.html

Jeśli komuś się nie chce czytać (artykuły są dość historycznie warsztatowo specjalistyczne), lub wierzy w starożytne imperium słowiańskie, to zapytam tylko - jakiego rodzaju dowody archeologiczne znaleziono udowadniające tę tezę? Jakieś monety? ruiny? budynki? W końcu TAKA cywilizacja musiała coś po sobie zostawić.

Ekipy sprzątającej dziś już nie trzeba... bo pozamiatane.

KastoR
Licealista
Posty: 24
Rejestracja: czw 04 maja 2017, 10:45

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: KastoR » pt 26 maja 2017, 10:38

"Słowiańscy Królowie Lechii" - Janusz Bieszk. Mam, czytałem i polecam. Tezy stawiane przez autora zainspirowały mnie do zakupu kronik (Wielkopolska, Długosza, Prokosza, Kadłubka).

Już jako dziecko w szkole podstawowej zawsze zastanawiałem się, jak to możliwe, że przed "Chrztem Polski" nikt tych terenów na wschód od Odry nigdy nie podbił i że:
1) Rzym dotarł niemal wszędzie, nawet do biednej, zalesionej i nic nie wartej w tamtych czasach Wielkiej Brytanii, natomiast zamiast kontynuować ekspansję na wschód europy (gdzie nad Bałtykiem znajdowały się pokłady tak cenionego przez Rzymian bursztynu), wolał postawić mur obronny (po jakiego, skoro tu byli prymitywni ludzie z dzidami mieszkający w szałasach)?
2) Aleksander wolał przebyć góry Kurdystanu i dotrzeć do Indii, niż skierować się na północ, gdzie znów, teren był żyzny, klimat sprzyjający,
3) Potężne Cesarstwo Niemieckie, z całą ich cywilizacją, techniką etc. etc., zamiast przewalcować się po biednych wieśniakach Słowianach, prowadziło z nami często przegrane wojny...
4) Persowie po podbiciu hellady - nagle stanęli i już im się nie chciało wędrować dalej na północ...

Zastanawiałem się również jak to możliwe, że polska szlachta to były tak debilne nieuki i mitomani (a przynajmniej tak sugerowali nauczyciele od historii), że wierzyli, iż pochodzą od jakiś "Sarmatów" i przekonanie to towarzyszyło im praktycznie, aż do końca I RP.

Gdy tak prześledzić historię starożytną, jedno jest znamienne. Jakoś dążące do maksymalnej ekspansji imperia szerokim łukiem obchodziły krainę nad Wisłą. Tak jakby tajemnicza siła albo ukrywała ten skrawek lądu, albo odpychała najeźdźców. Można to oczywiście tłumaczyć tym, że Morze Śródziemne było centrum Świata i liczyły się tylko jego brzegi... Ale... W końcu Rzym podbił Francję Północną, Wielką Brytanię i połowę dzisiejszych Niemiec... Rzym prowadził wojny na jałowych pustyniach Bliskiego Wschodu.


Bieszk odpowiada na w/w wątpliwości bardzo ciekawą historią opartą nie tylko o polskie kroniki (które pochodzą bądź co bądź z nieco późniejszego okresu), ale także podpiera swoje wywody kronikami niemieckimi, czeskimi, a nawet jakąś bajdą ukraińską (wszystko to pozyskałem i sprawdziłem źródła).

Tłumaczy pochodzenie wielu pojęć językowych, jak np. Lachy (od Lecha, założyciela Lechickiego Imperium), ale i Germanie (czyli "przygraniczni", co wcale nie oznaczało dla rzymian narodowości), ale i skąd pochodzili Wandalowie (to nie tajemnicze plemię germańskie, a lud pochodzący znad rzeki - Wandali, czyli późniejszej Wisły -Vistuli, Wandala - nazwa pochodziła od wielkiej lechickiej królowej Wandy - tej samej, która "nie chciała Niemca" ). Wspomina o sali z Pocztem Królów Polskich, która znajduje się na Jasnej Górze, a na których to malunkach Mieszko I jest dopiero bodaj 13 władcą z kolei!

Mnie osobiście historia o Lachach/Sarmatach, którzy władali ziemiami europy centralno-wschodniej przez kilkanaście tysięcy lat przez Chrystustem bardzo przemówiła do wyobraźni i wierzę w nią bardziej, niż 3 zdania w podręczniku od historii (że na początku nie było nic... a Kościół Rzymskokatolicki sprowadził nad Wisłę cywilizację).

Zwłaszcza w kontekście ostatnich odkryć geologicznych, gdzie odkopano na terenie Polski kamienną twierdzę, której powstanie datuje się wcześniej niż najstarsza osada odkopana na półwyspie peloponeskim.

Z moich obserwacji wynika, że największym cenzorem, niszczycielem naszej słowiańskiej (lechickiej) kultury, historii, języka byli nie Prusacy, Rosjanie, ale Kościół Rzymskokatolicki.

A to czego się uczy w polskich szkołach, to nie historia, a wynik jej niszczenia przez 3 w/w strony.

Jeśli ktoś chce poczytać o wojnach Lechicko - Perskich, Lechicko - Rzymskich, Lechicko - Macedońskich (dla nas zwycięskich!) , to książka Bieszka jest dla Was. Czekają Was takie ciekawostki, jak np. informacja o inwazji Aleksandra Wielkiego i spaleniu Krakowa (wojnę jednak przegrał! Istnieje również zapis o liście Aleksandra do Matki, w którym pisze o niepowodzeniach na froncie z Lechitami).
A wszystko jest o tyle ciekawe, że na prawdę ta historia posiada oparcie w kronikach...

Sława! (pod takim postem nie pozostaje nic innego jak tylko pozdrowić staro-słowiańskim okrzykiem ;) )
K.

Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » śr 14 cze 2017, 19:53

https://www.youtube.com/watch?v=yix0QwgWNc8

Powyższy link to film zrealizowany przez NBP i dotyczący Historii Polskiego Złota w okresie międzywojennym, wojennym, powojennym oraz współcześnie. Ogólnie polecam także ich sekcję edukacyjną. Link poniżej

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/edukacja/edukacja.html

Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » sob 17 cze 2017, 14:22

W tematach średniowiecznych Słowian często zapominamy, że pomiędzy Odrą a Łabą przez długi czas istniała rozwinięta cywilizacja, która najeżdżała Niemców, z którą musiał liczyć się Mieszko i która była postrachem Wikingów. Jest to temat w którym niestety najczęściej wypowiadają się rodzimowiercy a nie historycy. Istnieją pewne pozostałości w nazewnictwie dzisiejszych miast reichu - Miśnia - Messen, Berlin - Balin. Są to Obodryci, Wieleci itd. Innymi słowy Słowianie Połabscy.

Poniżej link do całkiem ciekawego i sensownego artykułu przybliżającego trochę ich dzieje.
Oczywiście na tego typu stronach warto mieć baczenie na treści, aczkolwiek sprawdziłem dla was dane i jak zawsze znajdują one poparcie w źródłach, tylko za często się o tym nie mówi.

http://www.upadeknarodu.cba.pl/nova-5-historia.html

Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » sob 24 cze 2017, 15:32

https://ndie.pl/islamskie-mity-wyprawy-krzyzowe-cz-1-4/

Kilka ciekawych artykułów na temat krucjat.
W dzisiejszych czasach być białym, heteroseksualnym, chrześcijaninem to zbrodnia najgorsza i rasizm w genach, więc wrzucam ku pokrzepieniu serc oraz by nie dać się ogłupić.

bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: bmen » śr 16 sie 2017, 14:55

Historycznie o dziejach PL w 8 minut.

"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Almanzor » sob 23 wrz 2017, 21:57

Specjalnie dla Kastora kontynując jego temat. Zdobyłem sobie na pchlim targu taką oto książkę. Jest świetnie ilustrowana i zawiera listę władców Polskiej krainy przed 1000 rokiem. Ciekawostkę jaką dodam to taka, że rosjanie znajdują ogromne ilości starych kurchanów w eurazji sięgające aż po dawne Polskie krainy. Tam była jakaś jedna zwarta cywilizacja o której nadal dziś niewiele wiemy. Ale słyszałem też z rosyjskich stron, że nasza historia została zakłamana o 400 lat przez kościół katolicki. Chodzi mniędzy innymi o lukę między rokiem 600 a 1000. Mianowicie brakuje stanowisk i znalezisk archeologicznych dotyczących włądców opisywanych w naszych kronikach. Wygląda to trochę tak jak by kościół z racji ułatwionego zadania i niepiśmiennej populacji podrasował 400 lat starej historii wymyślając ją całkowicie z palca. Miało to podobno głównie za zadanie podkreślneniu wyjątkowości władzy cesarza niemieckiego w 1000 letnim cesarstwie bodajrze Ottona (tak tak tego który dał nam chrzest). Naukowcy i badacze stawiają śmiałą tezę, że rok 600 tny się urywa i przeskakujemy datowo do około 1000 czenego roku. Korzyść dla chrześcijaństwa jest wybitna bo utwierdza to zwykłych ludzi, że wiara jest ugruntowana na jakimś obszarze już mocne 400 lat itp. Mnogość korzyści jest przytłaczająca. Tezy tej nie potrafi do dziś nikt obalić mimo chęci i prób. Brakuje dowodów i znalezisk archeologicznych wydatowanych na tą lukę.
Załączniki
lesko trewis.jpg
lesko trewis.jpg (121.14 KiB) Przejrzano 20737 razy
poczet.jpg
poczet.jpg (124.85 KiB) Przejrzano 20737 razy
Ikones.jpg
Ikones.jpg (124.92 KiB) Przejrzano 20737 razy
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Almanzor » sob 23 wrz 2017, 22:00

Kontynuacja. Ale tutaj jest wzmianka o walkach z Rzymianami i macedończykami naszych bohaterów o ile rzeczywiście istnieli i nie zostali stworzeni na potrzeby zamawiającego wydanie książki.
Załączniki
SAM_1726.JPG
SAM_1726.JPG (123.91 KiB) Przejrzano 20737 razy
SAM_1722.JPG
SAM_1722.JPG (102.67 KiB) Przejrzano 20737 razy
SAM_1721.JPG
SAM_1721.JPG (97.77 KiB) Przejrzano 20737 razy
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Almanzor » sob 23 wrz 2017, 22:01

Jest nawet nasz słynny KRAK i POPIEL !!!
Załączniki
SAM_1743.JPG
SAM_1743.JPG (144.91 KiB) Przejrzano 20737 razy
SAM_1733.JPG
SAM_1733.JPG (134.08 KiB) Przejrzano 20737 razy
SAM_1725.JPG
SAM_1725.JPG (122.75 KiB) Przejrzano 20737 razy
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Almanzor » sob 23 wrz 2017, 22:05

1979 rok wydania publikacji :/ Czy nie da się tu wstawiać więcej niż 3 załączniki na raz??
Załączniki
SAM_1730.JPG
SAM_1730.JPG (102.32 KiB) Przejrzano 20737 razy
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Almanzor » sob 23 wrz 2017, 22:17

KastoR pisze:
pt 26 maja 2017, 10:38
"Słowiańscy Królowie Lechii" - Janusz Bieszk. Mam, czytałem i polecam. Tezy stawiane przez autora zainspirowały mnie do zakupu kronik (Wielkopolska, Długosza, Prokosza, Kadłubka)...

... którym pisze o niepowodzeniach na froncie z Lechitami).
A wszystko jest o tyle ciekawe, że na prawdę ta historia posiada oparcie w kronikach...

Sława! (pod takim postem nie pozostaje nic innego jak tylko pozdrowić staro-słowiańskim okrzykiem ;) )
K.
SŁAWA!!! Wyciętej 1000 letniej historii Pra Polskiej.

Dla wszystkich kłaniam się!
https://www.youtube.com/watch?v=Vl6zMiW3iwQ

https://www.youtube.com/watch?v=rQuo3Popn9Y
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

Almanzor
Licencjat
Posty: 109
Rejestracja: śr 20 wrz 2017, 19:55

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Almanzor » ndz 24 wrz 2017, 09:40

Na uwagę na pewno zasługuje postać poprowadzona przez ostatniego króla Polski Poniatowskiego. Mam tutaj na myśli jego bratanka. Józefa Poniatowskiego. Przeczytałem książkę, zarys jego życia i zbiór opowiadań, historii o tym człowieku i nie mogę wyjść z podziwu dla dokonań tego tytana. On potrafił w chwili kiedy Polski nie było całkowicie sprawić, że pomiędzy carską Rosją a Prusami rozwijało się znów po zaborach zalążkowe państwo Polskie. Pomyślcie sobie, że aby tego dokonać nie wahał się rozprawiać się z Cesarstwem Austrowęgierskim w Galicji. PRZEKOZAK! Wrzucam linka do książki poczytajcie sami o wielkim człowieku. Wymazywanym przez historię godnym następcy naszych dawnych królów.
Bratanek ostatniego króla
Acta haec res est - stało się
W ciemnocie ludu bezpieczna jest władza książąt, wykształcenie prowadzi do buntu.
Hardość w porę nad pokorę. Naga prawda nie pasuje już do naszego świata
Graviora manent, hominis est errare, insipientis in errore perseverare

Krzysztof Wojczal
Student
Posty: 53
Rejestracja: pt 15 wrz 2017, 17:00

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Krzysztof Wojczal » śr 27 wrz 2017, 13:25

Almazator,

powinieneś robić w handlu... Właśnie zakupiłem tą książkę :) Kosztowała niecałe 10 zł z przesyłką... Kilka na allegro jeszcze widziałem , jak ktoś chętny ;)

Enemy
Licencjat
Posty: 105
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 11:20

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Enemy » pt 08 gru 2017, 18:31

https://www.youtube.com/watch?v=sOJndPlgX0A

Nasza duma kochana i legendarna, ubóstwiana i czczona. Husaria.
Jak umierał towarzysz husarski, to na jego pogrzebie do kościoła wjeżdżał inny towarzysz i kruszył kopię o katafalk z herbem.

ładnie rozłożona na elelmenty piersze, aczkolwiek wieki temu widziałem książkę o husarii napisaną przez inżyniera, który między innymi wyliczał się uderzenia kopią husarską na cm2 powierzchni ciała itd itp. jeśli ktoś przypadkiem miał, lub pamięta autora, podzielcie się! :kozak

śmieciu
Licealista
Posty: 16
Rejestracja: pn 18 wrz 2017, 12:46

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: śmieciu » pn 25 gru 2017, 22:31

To ja dorzucę swoje 3 grosze.
Oczywiście że za Rzymian i wcześniej była na naszych ziemiach cywilizacja i jakieś twory państwowe. Ale czy było imperium? Według mnie to legenda. Ot przykład pierwszy z brzegu. Nie znam Imperium, które nie miało pisma. Imperium to władza centralna a ta nie będzie sprawnie funkcjonować bez pisma. A przecież nic nam nie wiadomo o piśmiennictwie na tych terenach w czasach przed piastowskich.

Ale podam wam ciekawsze zagadnienie do przemyślenia. Tutaj pasuje jak znalazł. Czyli czy zastanawialiście się nad modelem gospodarczym jaki panował na naszych ziemiach np. w czasach rzymskich? Zastanawialiście się jak wyglądało rolnictwo?
Otóż rzeczy wtedy wyglądały inaczej niż dzisiaj. Przykładowo Imperium Rzymskie było gospodarską śródziemnomorską. Zastanawialiście się dlaczego Rzym importował tyle zboża z Egiptu? Bo w tamtych czasach wydajne uprawy zbóż potrafiono generalnie stosować tylko na rzecznych mułach. A dlaczego? Ot choćby dlatego że nie znano pługu...
Tak tak, taki prosty wynalazek a takie miał konsekwencje. Dopiero nowoczesny pług potrafiący ryć głęboko odkładać skibę umożliwił zmiany, które pozwoliły na nowe rolnictwo. Tak się składa że pług pojawia się po upadku Imperium Rzymskiego.
A zanim to nastąpiło przenieście się myślami na nasze porośnięte lasami ziemie. Wyobraźcie sobie że ryjecie ziemię radłem. Co wam to daje? Otóż tyle że praca jest przeje...na efekt taki że ziemia się wyjaławia. Chwasty są ciężkie do usunięcia. Itd. Mała wydajność rolnicza to nieduża ludność. To zwykle gospodarka hodowlana. Dość często migracyjna. Cywilizacja zwykle skupia się w pewnych regionach gdzie woda daje możliwości łatwiejszej uprawy i hodowli. Takich miejsc nie było zbyt wiele. Tam gdzie ich nie ma jest gospodarka łowiecka, łażenie po lasach itd. Zupełnie nie sprzyjająca budowom imperiów.
Po prostu nasze ziemie nie generowały nadmiernych nadwyżek na których można budować silne struktury państwowe (choćby do utrzymania armii) A gospodarcze centra były zbyt rozproszone oraz trudno dostępne by stworzyć mocniejsze związki.

Rzeczy zmieniły się dopiero gdy zmienił się model gospodarczy. Pług wykonany z żelaza, zaprzęgi do pługu (wynalazek chomąta!), umiejętne nawożenie, trójpolówka, oraz ... Cystersi umożliwili kreację nadwyżek, dzięki którym władca dysponował możliwościami utrzymywania darmozjadów biurokratów itp. Po prostu ludzi, którzy nie musieli większości czasu poświęcać na zdobycie środków do życia a mogli się zająć wydawaniem decyzji i budowaniem struktur państwowych.

Tak to widzę. I nigdzie o tym nie czytałem :tong

Krzysztof Wojczal
Student
Posty: 53
Rejestracja: pt 15 wrz 2017, 17:00

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Krzysztof Wojczal » pt 09 lut 2018, 15:10

Nie czytałeś również o runach jak sądzę :)

Słowianie posługiwali się pismem runicznym, które z tego co widziałem, dysponowało normalnym alfabetem. Tak więc piśmiennictwo było. Nie było tylko trwałego materiału, żeby je zachować w postaci ksiąg. Podobnie było z architekturą. Po Rzymie zostały całe miasta, bo półwysep apeniński to nic innego jak pokłady kamienia. Tak więc Rzymianie budowali z kamienia.

Na naszych terenach było mniej kamienia, za to drewna aż nadto. Dlatego Słowianie budowali w drewnie. I dlatego mało co z tego przetrwało. Aczkolwiek tam gdzie dostęp do budulca trwalszego był, tam budowano i z kamienia (dziś dopiero to jest odkopywane).

W zakresie zdobywania żywności. Tutaj masz rację. Nie było odpowiednich technologii rolniczych. Dlatego plemiona często się przemieszczały i ogołacały z jedzenia (zwierzyna, warzywa/owoce leśne) kolejne regiony. To dlatego część Słowian w pewnym momencie ruszyła na Zachód, osiedlając się nie tylko we Francji, ale i Hiszpanii (Wizygoci), docierając nawet do Afryki Północnej.

Lechia to było imperium , ale nie w pojęciu jakie znamy w kontekście Rzymu i kolejnych.

Zresztą wynikało to zwyczajnie z ustroju jaki panował wśród Lechitów. Był to bardzo dobry system wyłaniania władz. Z danego plemienia/wioski wybierano najmądrzejszego na "głowę wioski". Później z całego regionu wybierano najlepszego z tych lokalnych wodzów. I tak wzwyż, gdzie na końcu wybierano 12 wojewodów zarządzających całością. Na czas wojny wojewodowie wybierali spośród siebie jednego, który będzie dowodził. Taki system gwarantował dostanie się do władzy najbardziej wybitnych jednostek. Jednocześnie była to forma demokracji i dowód na to, że Słowianie byli wolnymi ludźmi.

W zasadzie w tym kontekście można powiedzieć, że "cywilizacje" śródziemnomorskie były barbarzyńskie, zwłaszcza, że opierały się o niewolnictwo. Z tego co wiem Słowianie nie stosowali niewolnictwa (nie wykorzystywali niewolników do prac). Jedyną formą zniewolenia było wzięcie do niewoli przeciwnika wojennego. Później się go wymieniało za "swoich", lub musieli się wykupić. Ale to normalna praktyka wojenna.

Arcadio
Licealista
Posty: 26
Rejestracja: czw 27 kwie 2017, 14:00

Re: Historycznie o kraju Orła Białego

Post autor: Arcadio » pt 09 mar 2018, 16:12

Obchodzimy ostatnio 50 rocznicę tzw. wydarzeń marcowych i to co widzę w tv i necie to jakaś totalna ściema.
Nie wiem czy chociaż 1 (słownie jeden) portal internetowy jest w stanie napisać naprawdę co się wtedy działo i dlaczego do tego doszło.
Więc dla uporządkowania faktów podaję:
Tzw.komuniści, którzy rządzili Polską od 1944 roku nigdy nie byli w pełni jednorodną grupą.
Pomijam już fakt, że sama PZPR powstała z dwóch osobnych partii PPR i PPS.
Ale najistotniejsze podziały miały miejsce w kwestiach narodowościowych.
Byli komuniści powiedzmy to w większości pochodzenia polskiego, robotniczo-chłopskiego.
Ci w czasie wojny tworzyli oddziały GL, AL i BCh.
Walczyli z Niemcami, ale też z organizacjami polskimi jak AK czy NSZ.
Oni chcieli wolnej Polski ale bardziej socjalistycznej, a może nawet komunistycznej.
Oczywiście jak to w polityce. Kiedy był czas bronić Ojczyzny, to nie było woli ani siły, a pod okupacją najlepiej wychodziły walki bratobójcze.
Inni komuniści to Ci, których przywiozła na rozkaz Stalina Armia Czerwona z ZSRR.
Byli wśród nich członkowie ZPP i proszę niech nikogo nie zmyli w nazwie słowo Polskich.
Polskich było jak na lekarstwo.
To właśnie oni objęli władzę w Polsce w 1944 roku i to oni są odpowiedzialni za morderstwa polskich patriotów w czasach stalinowskich, m.in Żołnierzy Wyklętych ale również wielu komunistów polskiego pochodzenia, którzy mieli tzw. "odchylenie nacjonalistyczne".
Na tym tle dochodziło w ramach PZPR do wielu tarć i ostatecznie utworzyły się 2 frakcje - partyzantów inaczej natolińczyków czyli tych nacjokomunistów oraz komandosów inaczej puławian - czyli internacjokomunistów, że tak się wyrażę.
Pierwsi opowiadali się za samodzielną Polską w ścisłym sojuszu z ZSRR, drudzy za republiką rad.
Kiedy zmarł Stalin który hołubił puławian, doszło do zmian. Od 1956 władzę w partii i Polsce przejęła frakcja natolińczyków z Gomułką na czele.
Gomułka jako ten z "odchyleniem nacjonalistycznym" był więziony za władzy puławian, ale po wyjściu z więzienia i objęciu władzy wcale jakoś zemstą nie pałał. Gdyby tak było, dużo wcześniej doszłoby do tzw. "czystek antysemickich".
Jest dużą niesprawiedliwością nazywać działania Gomułki antysemickimi, nawet gdy się go nie lubi. W końcu sam miał żonę Żydówkę.
Jednak puławianie nie cieszyli, że stracili wpływy i zaczęli działać na przekór Gomułce.
Nagle z katów stalinowskich stali się uwaga ! zwolennikami demokracji i poszerzania wolności.
Super przemiana.
A bohaterem "zrywu niepodlegościowego" jak to się teraz nazywa, został nie kto inny jak syn byłego działacza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy czyli antypolskiej, nielegalnej organizacji planującej rozbiór Polski i oderwanie ziem wschodnich od IIRP.
Ów "zryw" to nic innego jak buntowanie studentów UW do wystąpień przeciwko władzy. Oczywiście tego "Zrywu" nie popierali ani robotnicy ani studenci innych mniej nasyconych obcym pierwiastkiem uczelni.
Warto jeszcze nadmienić, że bezpośrednim zapalnikiem była wojna 6-dniowa Izraela z państwami arabskimi.
Polska w sojuszu z ZSRR popierała kraje arabskie. Niemniej jednak zarówno w wojsku jak służbach wewnętrznych była spora nadreprezentacja generałów i oficerów pochodzenia żydowskiego, którzy jawnie manifestowali swoje poparcie dla Izraela.
Takie zachowanie nosiło znamiona puczu, kiedy część wojskowych popiera kogoś innego niż formalnego sojusznika.
Można sobie wyobrazić, co działo by się dzisiaj, gdyby w polskim wojsku ujawnili się generałowie popierający Iran bądź Koreę Płn.
A wtedy tak było. Nic dziwnego, że Gomułka musiał działać. I tak właśni doszło do owych "czystek antysemickich".
Trzeba przyznać, że nie były one zbyt dotkliwe, gdyż emigranci dostawali paszporty do krajów zachodnich bądź Izraela, na tamten czas to było marzenie wielu Polaków, którzy nie mogli dostąpić takich zaszczytów.
Zresztą po pierwsze te "czystki" nie były zbyt skuteczne, skoro nie ruszono wielu obywateli pochodzenia żydowskiego, którzy żyli i żyją po dziś dzień w Polsce. Po drugie trzeba pamiętać, że od ukończenia II WŚ wielu Żydów emigrowało do Izraela z własnej woli i były to znacznie większe liczby (różne źródła podają ok. kilkuset tysięcy), niż ilość tych migrantów pomarcowych.
Tak, że drodzy czytelnicy. Nie ma co się przejmować. Rok 1968 był tylko rozgrywką wewnątrzpartyjną między różnymi frakcjami PZPR i naprawdę nikomu wtedy na Polsce, ani Polakach nie zależało, a na demokratyzacji czy wolności to już najmniej :)

ODPOWIEDZ