DigiCol (DGCL)

o Krypto-walutach i aplikacjach
Przemax
Licealista
Posty: 11
Rejestracja: ndz 18 paź 2020, 13:36

DigiCol (DGCL)

Post autor: Przemax » czw 25 lut 2021, 23:19

Co to?
Token: DigiCol Token (DGCL)
Site: https://www.digicol.io/

Cyferki
Cena: 0,17 $
Volume 24: 1,7 mln $
Market Cap: nie znany
Circ Supply: nie znany
Total Supply: 165 mln
Max Supply: 165 mln
ATH - ATL: 0,34 / 0,033 $
Holders: 1400
Top Holder: 86,5%
Inflacja: brak
Giełdy: Uniswap, Bilaxy, ACDX

Opis pomysłu
Platforma do tworzenia własnego NFT jednym kliknięciem bez kodowania. Bezproblemowe tworzenie kolekcji i handel nimi z innymi użytkownikami platformy na zintegrowanym rynku. Twórcy popularnych NFT otrzymują nagrody w postaci tokenów DGCL. Platforma umożliwia też właścicielom NFT uzyskanie płynności w ETH, USDT lub DGCL poprzez zablokowanie ich NFT jako zabezpieczenia.
W założeniu DigiCol zmieni sposób interakcji krypto z NFT. Ułatwiając proces, poszerzy bazę użytkowników. Docelowo ma się przekształcić w Zdecentralizowaną Organizację Autonomiczną (organizację bez zarządu, która zarządzana jest przez inteligentny kontrakt).
Platforma ma zostać odpalona w okolicach kwietnia.

Token
DGCL. Jednostka rozliczeniowa na platformie. W niej wypłacane są też nagrody dla twórców przy każdej sprzedaży ich działą (hmmm, widze tu szanse na ustawkę ;). Zarabia się je także dostarczając płynności. Przydatny w głosowaniach.

Potencjalne problemy
Wydobyte jest już 100% tokenów. Nie jest to codzienna praktyka.
Największy, nieopisany portfel (zapewne portfel firmy) kontroluje 86,5% tokenów wartości (dziś) 28 mln $!!! Jest to 142 mln tokenów - wobec 2 mln, które trafiły na rynek przez ACDX.
Dla mnie oznacza to nieakceptowalne ryzyko kontroli tokenów przez firmę. Nie są nawet podzielone na osobne portfele - nagrody, płynność, staff itd.
Na moje pytanie o zasady supply zadane na Telegramie nie otrzymałem odpowiedzi.
Nie znalazłem WhitePaper, które określałyby zasady dystrybucji.

Tokenomika
Nie znalazłem WhitePaper - a szukałem. Dane wg ACDX:
21,2% (35 000 000 tokenów) na sprzedaż, w tym runda seed (5 000 000 tokenów), runda prywatna (28 000 000 tokenów) i IEO (2 000 000).
42,4% (70000000 tokenów) dla puli wydobywania płynności jako nagroda dla twórcy i dostawcy płynności.
1,2% (2 000 000 tokenów) dla giełdowej puli płynności, co stanowi alokację dla początkowej płynności na giełdach.
12,1% (20 000 000 tokenów) na rezerwy operacyjne, w tym personel (2 000 000 tokenów) i wzrost (18 000 000).
6,1% (10 000 000 tokenów) dla skarbca DGCL, w tym partnerstwa (6 000 000 tokenów) i DGCL-Campaign-Funding (4 000 000 tokenów).
1,8% (3 000 000 tokenów) zostanie zarezerwowanych dla społeczności, która będzie wykorzystywana do wyszukiwania błędów (1 500 000 tokenów) i nagród (1 500 000 tokenów).
12,1% (20 000 000 tokenów) zostanie zarezerwowanych dla zespołu i doradców, z czego 17 000 000 tokenów dla zespołu i 3 000 000 tokenów dla doradcy.
3,0% (5000000 tokenów) na środki pozyskania, z czego 2500000 tokenów na finansowanie i 2500000 tokenów na kampanie promujące markę.

Vesting (wg reddita)
Seed - 5 mln tokenów, vesting po 25% w dniach 0/30/60/90
Private sales - 28 mln tokenów, analogicznie
IEO - 2 mln tokenów, odblokowane
Token notowany na ACDX i Uniswap od 29 grudnia, a początkowy Mcap to 712 000 USD
Nie rozumiem tokenomiki, coś sie tu nie spina, skoro 86,5% tokenów jest na 1 portfelu, tak jakby kupcy ich nie odebrali.
Info z Telegrama: At 21.5 M now, capping at 35 M end of Mar.

Dokumenty
RoadMap - raczej szczątkowa na digicol.io. W Q2 2021 start platformy, w Q3 apka mobile.
Whitepaper nie znalazłem.

Współpraca
AnRKey - firma z branży NFT
Giełda ACXT, mają też więzi osobiste
Insured Finance - ubezpieczenie posiadanych NFT
Frank Wilder - artysta klasy B (Twitter 8000)

Zarząd i zespół
Eric Shim - CEO. Ex Hanwha Group, Korea. Ma doświadczenie blockchaini w biznesie
Henry Joo - COO. Dyrektor operacyjny, współzałożyciel Firm9zero, wdrożenie WAX Blockchain. Był zaangażowany we wprowadzenie Pokemon Go na rynek japoński.
David Lee - CMO. Dyrektor ds. Marketingu, współzałożyciel Firm9zero. Tworzył liczne startupy.
Andy Cheung - doradca. Były COO w OKEx
W skrócie - panowie z branży, ale raczej nie gwiazdy pierwszej wielkości, choć na takie pozują.

Finansowanie
Mieszane - seed, private sale i IEO. Inwestorem jest m.in VC Fairum Ventures, który ma w portfelu 12 takich projektów.

Media społecznościowe
Twitter - 4000
Telegram łącznie - 2500
Reddit i GitHub - słabo

Linki
Reddit Vesting:


Rynek
Wg CoinGecko wystartował z początkiem poku po ok 8 centów, w szczycie doszedł do 30, obecnie około 20. Średnie obroty po 2 mln $.

PODSUMOWANIE
Mam za małą wiedzę na temat NFT, żeby obiektywnie ocenić ten token. Lecę wg takich parametrów, jak każde inne crypto.
Plusy. Jest na to hype. Branża jest rozwojowa. Firma ma niezły PR. Zasięgi nie są najgorsze. Pomysł łatwego tworzenia NFT to strzał w dziesiątkę. Jest tanio. Może solidnie odpalić.
Minusy. Fatalna tokenomika. Nadmierna podaż może zniszczyć rynek. Zero dokumentacji projektowej. Brak podstawowych dokumentów jak Whitepaper.
Ocena. Typowy Degen. Wykorzystuje hype na branżę i leci na tym. Potencjał do wystrzału ceny razy X ma, ale to diablo ryzykowna spraw. Nie widzę solidnych fundamentów.

ODPOWIEDZ