ADA CARDANO

o Krypto-walutach i aplikacjach
BolekCudny
Licealista
Posty: 14
Rejestracja: pn 04 lis 2019, 20:42

ADA CARDANO

Post autor: BolekCudny » śr 24 cze 2020, 10:35

czytałem kiedyś na IT ciekawy opis tego projektu w komentarzach który myślę że warto tu zamieścić bo wyjaśnia właściwie wszystkie pytania (mam nadzieję że p. justRegularUser się nie obrazi)- sam również uważam że ADA ma przyszłość co potwierdziła ostatnim 3-krotnym wzrostem wartości (nawet się załapałem na część tego ruchu):

"Moja ekspozycja na kryptowanuty ogranicza się jedynie do trzeciej generacji kryptowalut - jest tylko jedna taka i nazywa się Cardano. Według mnie to jest ten wspomniany prototyp i niedługo zostanie zakończony.

Czym jest Cardano? Jest to ogólnie rzecz biorąc systemem finansowy dla tych, którzy nie maja do niego dostępu - a jest to prawie połowa ludzkości - 3mld ludzi.

Cardano rozwiązuje problemy 1) skalowalności, 2) interoperacji (współpraca z innymi blockchainami) oraz 3) “sustainability” (administracji) na bazie “scientific peer-review” oraz “high assurance code".

https://www.youtube.com/watch?v=Ja9D0kpksxw

Cardano wspólpracuje z rządami w Etiopii, Mongolii i Gruzji i prowadzi tam wstępne piloty.
Ogólnie, twórca Cardano ma ambitne plany dotyczące Afryki i innych regionów (np. tokenizacja surowców naturalnych, przejrzysty łańcuch dostaw), gdzie ludzie pozbawieni są dostępu do zachodniego systemu finansowego oraz światowego rynku zbytu:

https://youtu.be/YSzVsjG2QoQ?t=100

Według mnie jest to jedyny sensowny projekt w świecie kryptowalut, który ma faktyczne fundamenty (ponad 60 naukowych publikacji) oraz długoterminowy potencjał:

1) Wizjonerski CEO (Charles Hoskinson, współzałożyciel ETH), który ma potencjał na zajęcie miejsca na piedestale takich znakomitości jak Jobs, Bezos czy Musk (podkreślam, ze jedynie uważam, ze ma taki potencjał)

2) Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek programowania, najpierw została nawiązana współpraca z wieloma światowej klasy naukowców/kryptografów z prestiżowych uniwersytetów. Głównym celem było udowodnienie ze konsensus budowany za pomocą “proof of stake” (PoS) gwarantuje w takim samym stopniu bezpieczeństwo jak “proof of work”. I udało się. Oprocz zbudowano podwaliny teoretyczne dla wielu innych krytycznych aspektów wiażących się z optymalnym protokołem Blockchain. Firma stojąca za Cardano wraz ze wspomnianymi akademickimi profesorami opublikowała łącznie 62 papery naukowe (https://iohk.io/research/papers/), niniejszym budując teoretyczne podstawy dla Cardano i ogólnie dla świata kryptowalut. Proces ten nadal trwa.

3) Światowej klasy programiści (np. twórca języka programistycznego “Haskell”), zaczęli przenosić teorie do praktyki właśnie za pomocą języka Haskell oraz rygorystycznych formalnych metod. Dlaczego jest to takie ważne? Cardano jest w stanie zweryfikować matematycznie, ze ich implementacja pokrywa się z rozwiniętą teorią i jest prawidłowa! Totalne przeciwieństwo “może się uda”.

4) Grupa docelowa: 3mld ludzi wyłączonych z zachodniego systemu finansowego oraz z światowego rynku zbytu.

5) Nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla zachodniego systemu finansowego.

6) Protokół będzie zwiększał swoją efektywność w bezpieczny sposób wraz ze wzrostem liczby użytkowników (podobnie jak znany i kochany protokół BitTorrent) i rozwiązanie to oparte jest na wieloletnim reasearchu naukowym.

Czy jest potencjał spekulacyjny? Rynek kryptowalut jest względnie płytki i market cap wszystkich kryptowalut wynosi ok. $175mld. Historycznie, banka na BTC ma to do siebie, ze w końcowej fazie inne projekty - nie ważne jak zle i nieznane są te projekty - również osiągają niebotyczne wyceny. Obecnie sentyment jest tragiczny. Może być jeszcze gorszy i prawdopodobnie krypto otrzyma kolejne ciosy poniżej pasa.
Jednak podczas mani z 2017 Cardano osiągnął wycenę na poziomie 1.33 USD a aktualna cena wynosi ok. 0,08 USd (8 centów!). Zakładając ze na BTC badzie znowu kiedyś banka ciężko sobie wyobrazić, że taki projekt nie zostanie ponownie napompowany."

ODPOWIEDZ