UNIT 2.1 - CHARTS / WYKRESY

Awatar użytkownika
Amadeusz
Licealista
Posty: 11
Rejestracja: sob 25 kwie 2020, 08:10

UNIT 2.1 - CHARTS / WYKRESY

Post autor: Amadeusz » ndz 07 cze 2020, 17:58

Cześć wszystkim.

Materiał przeczytałem, materiał wideo obejrzałem.

1/ Rodzaje wykresów.

Dominującym jest wykres świecowy. Zawiera wszystkie potrzebne informacje. Przejrzysty, rozpracowany i opisany w najdrobniejszych szczegółach. Dużo literatury polskiej i zagranicznej na ten temat.

Jak ktoś ma problem z interpretacją formacji świecowych na wykresie, lub nie chce mu się ich szukać, to Bossa ma w swojej ofercie Candle Scanner 29 zł za miesiąc ( chyba, że ma się wymagany pakiet, to wtedy za darmo ).
Program o dużych możliwościach, skanuje i wyszukuje konkretne formacje na wykresie.
Podręcznik użytkownika CandleScanner w wersji pdf: https://bossa.pl/sites/b30/files/2019-0 ... ownika.pdf

Można zakupić też jako osobny program na kompa, wtedy trzeba importować dane.
https://www.candlescanner.com/pl/

Co do barowego wykresu, to takie trochę naciągane. Dla mnie pewnego rodzaju masochizm inwestycyjny. Inwestowanie jest trudne samo w sobie, nie trzeba go jeszcze komplikować.
Wielkim wielbicielem wykresów barowych jest Joe DiNapoli, a jego uczniowie także na polskiej scenie próbują spopularyzować ten rodzaj wykresu.
Nie powiem, próbowałem, dla mnie udręka, przy powiększaniu i pomniejszaniu bary są albo bardzo wąskie albo robią się krzaki. Mało czytelne i mało wygodne. Bardziej chyba chodzi o ego i wyróżnienie się z tłumu, niż o jakieś szczególne właściwości i przewagi barowego nad świecowym.

Świece Renko. Kiedyś byłem bombardowany przez pewną panią mailami w sprawie płatnych kursów forex, która używa Renko. Nie dałem się namówić, ani na kurs ani na zmianę japońskich na renko.

O reszcie wykresów nie wspomnę, dla mnie to egzotyka.

Podsumowując, z mojej strony, temat graficznego przedstawienia ceny na wykresie:
Cala analiza techniczna opiera się na tym, aby widzieć to co widzi większość i umiejętnie to wykorzystać. Skoro większość używa świec japońskich, to nie widzę powodu dla którego miał bym używać czegoś innego. Czasem na gotowym wykresie przełączam z ciekawości na barowy.

W temacie wideo postaram się coś narysować w dedykowanym temacie.
" Największym ograniczeniem w drodze do bogactwa jest sposób myślenia. "
Moje portfele na MyFund: Amadeusz 2018 & Covid-19

admin
Site Admin
Posty: 118
Rejestracja: pt 07 kwie 2017, 15:44

Re: UNIT 2.1 - CHARTS / WYKRESY

Post autor: admin » wt 09 cze 2020, 01:45

Poniżej PYTANIA dyskusyjne dla WYKRESÓW.

1. Co to jest wykres?
2. Jakie są rodzaje wykresów, ich plusy i minusy.
3. Rodzaje ceny i ich znaczenie (otwarcie, zamknięcie, max i min dzienne ).
4. Pionowa Skala wykresu. Liniowa czy Logarytmiczna. Kiedy i dlaczego używa się poszczególnych?

smutne_oczy
Uczeń
Posty: 8
Rejestracja: pt 06 lip 2018, 16:10

Re: UNIT 2.1 - CHARTS / WYKRESY

Post autor: smutne_oczy » wt 16 cze 2020, 16:51

1. Wykres jest to graficzne przedstawienie zmienności zjawiska,procesu, wielkości lub innych danych.
2. Rodzaje wykresów:
- świecowe - plusy: przejrzyste, czytelne, określone formacje świec dają sygnay wejścia/wyjścia czy zmiany trendu|wady: czasochłonna analiza, wymagana znaczna wiedza w temacie
- słupkowe - podobne do świecowych, są mniej czytelne
- liniowe - najprostszy typ wykresu - plusy: wykres pozbawiony szumów, jasno pokazuje rynek | wady: zawiera tylko cząstkową informację, brak ujęcia wahań ceny w danym czasie,
3. Pozwalają na szybkie odczytanie kierunku zmiany ceny instrumentu w danym okresie, pokazuje czy przewagę mają kupujący czy sprzedający, mogą dawać mocne sygnały prowzrostowe lub prospadkowe.
4. Skala liniowa charakteryzuje się równymi odległościami pomiędzy jednostkami cenowymi, natomiast na logarytmicznej odległości odpowiadają procentowym zmianom. Przy krótkich okresach, gdy procentowe zmiany ceny nie są wysokie wybór skali nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak analizujemy wykresy na przestrzeni wielu lat to skala logarytmiczna jest dużo lepszym rozwiązaniem.

qoqs
Uczeń
Posty: 7
Rejestracja: pn 27 kwie 2020, 09:23

Re: UNIT 2.1 - CHARTS / WYKRESY

Post autor: qoqs » czw 18 cze 2020, 18:51

1)Co to jest wykres?
Wykres przedstawia zmiany (ruchy) cen w czasie. Innymi słowy przedstawia zmieniające się siły strony popytowej i podażowej w czasie.

2. Jakie są rodzaje wykresów, ich plusy i minusy.
Wykres liniowy – najprostszy do odczytania, oczyszczony z różnego rodzajów szumów informacyjnych ale też dający najmniej informacji inwestorowi. Nie widać na nim tak dobrze zmienności jak na pozostałych wykresach ale chyba najłatwiej zidentyfikować opory i wsparcia.
Wykres słupkowy – daje więcej informacji gdyż widzimy wszystkie 4 istotne ceny w danym przedziale czasowym (otwarcie, zamknięcie, min, maks). Dla mnie jako początkującego jest on niezbyt czytelny, ale pewnie dla innych może być on idealną alternatywą dla „przeładowanego” informacjami wykresu świecowego.
Wykres świecowy – w założeniu podobny do słupkowego ale inna forma wizualizacji danych. Pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia widzimy tzw. Body (może być kolorowe co pomaga w identyfikacji trendu) a poniżej i powyżej cienie. Istnieje wiele rodzajów świec, każde mają swoich zwolenników i pewnie równie wielu przeciwników.

3. Rodzaje ceny i ich znaczenie (otwarcie, zamknięcie, max i min dzienne ).
Cena otwarcia – cena po jakim zaczyna się rysować słupek/swieca w danym przedziale czasowym.
Zamknięcia – analogicznie, ostania cena z danego przedziału czasowego, między otwarciem a zamknięciem na wykresie świecowym rysuje się body.
Maximum – maksymalna cena w danym przedziale, między nim a wyższą z cen zamkęcia lub otwarcia rysuje się cień świecy.
Minimum – najniższa cena, np. w ciągu danego dnia.

4. Pionowa Skala wykresu. Liniowa czy Logarytmiczna. Kiedy i dlaczego używa się poszczególnych?
Skala logarytmiczna jest lepsza do analizy aktywów w długim terminie lub do porównywania dwóch o bardzo rozbieżnych poziomach cenowych. Przedstawia ona zmiany wyrażone w % zamiast wartościach nominalnych.
Skala logarytmiczna pokazuje ruchy o określone jednostki np. dolary czy punkty bazowe. Ciężko przeprowadzać analizę w długim terminie gdyż ruch o 1 dolara będzie zupełnie inny dla akcji wycenionej na 3 dolary a inny w przypadku ceny wyrażonej w setkach czy tysiącach.

ODPOWIEDZ