Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Wszystko co byś chciał zakomunikować w Hydepark
gonwo
Licealista
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 paź 2017, 09:18

Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: gonwo » wt 14 lis 2017, 14:41

Witam,

Nie znalazlem odpowiedniego dzialu wiec wrzucilem tutaj.

Wiec pytanie brzmi.
Po wejsciu na gielde, zakladajac utrzymanie kontrolnego pakietu akcji.
Dlaczego kurs akcji danej spolki na takim gpw np. jest dla niej istotny.
Jakie sa tego korzysci a jakie minusy spadku kursu przy wymienionych zalozeniach?

bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: bmen » czw 16 lis 2017, 15:40

Nie zależy im bezpośrednio ale raczej pośredio.
Firma zależy na kursir akcji bezpośrednnio, jak robią emisję IPO, czyli na rynku pierwotnym,
A raz wypuszczone akcje przenoszą się na rynek wtórny, gdzie inwestorzy kupują I sprzedają, a firma nic z tego już nie ma bezpośrednio.

Ale firmom zależy pośrednio na kursach wyceny, bo
1) Zarząd jest często premiowany w akcjach lub opcjach na nie, czyli zarząd ma zachętę do wypracowywania lepszego cash-flow w przyszłości, a ten zdyskontowany przenosi się na wycenę akcji czyli zarząd ma lepsze zarobki.
2) Posiadanie akcji to też prawa głosów, wiec zarząd tez kalkuluje, iż jak performance im spadnie to akcjonariusze ich zwolnią. Kto będzie chciał tracić kasę przez CEO patałacha?
3) Firmy finansują się na rynkach finansowych, a cena akcji to taki barometr mówiący o zdrowiu spółki. Im lepiej tym lepsze I tańsze warunki finansowania. Po prostu dobra firma generuje większe zwroty co zmniejsza jej ryzyko przewrotki.
4) Dobra wycena akcji to tez dobra I darmowa reklama.

Coś więcej?
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

gonwo
Licealista
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 paź 2017, 09:18

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: gonwo » sob 18 lis 2017, 14:19

Czyli poza punktem 3cim dla samej spolki kurs jest bez znaczenia.

Dodatkowo istnienie na gieldzie spolek ktore nie placa dywidendy tez jest bez sensu.

bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: bmen » sob 18 lis 2017, 14:33

gonwo pisze:
sob 18 lis 2017, 14:19
Dodatkowo istnienie na gieldzie spolek ktore nie placa dywidendy tez jest bez sensu.
To zależy. Bo spółki są pro-wzrostowe czyli w fazie rozwoju i wtedy się je inaczej ocenia i wycenia. Dywidenda jest reinwestowana bo rozwój jest najważniejszy.
Ale jak już spółka staje się dojrzała to wtedy dywidenda ma już znaczenie. Bo inwestorzy ją kupują dla zysków tej spółki a nie dla wzrostu.
a jak dojrzała spółka nie płaci dywidendy to jest wartość dąży do zera, gdyż jest to mniej więcej zdyskontowana wartość dywidendy.
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

medicus helveticus
Licealista
Posty: 17
Rejestracja: czw 16 lis 2017, 16:48

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: medicus helveticus » sob 18 lis 2017, 14:41

ja czekam na analize tego cyrku z FB, Snapchatem i innymi firmami, majacymi wyceny z kosmosu.

gonwo
Licealista
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 paź 2017, 09:18

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: gonwo » sob 18 lis 2017, 16:15

Dla mnie to i tak jest cyrk z ta cala gielda bez sensu.

Taki kghm, kurs skorelowany z kursem miedzi.
Czytam te glupoty na bankierze ze miedz w Londynie w gore bo zapasy maleja, za tydzien miedz w dol bo cos tam.
I niby w zwiazku z takimi z dupy informacjami tygodniowo setki, czasami tysiace milionow pln sa przerzucane na tym kghm na gpw.
Nikt tego nie kupuje fundamentalnie, ze o miedz zdrozeje i bedzie dobra dywidenda tylko pod zmiane kursu, ktory sie zmienia z nieracjonalnych powodow - bo to ze jakis algorytm laduje iles tam milionow w kghm nie wplywa w zaden sposob na relia dzialania spolki.

Kghm od lat dalej sobie wydobywa to i tamto i dalej bedzie wydobywac i wzrost kursu o 100% w rok czy spadek w sumie roznicy nie robi.
Po prostu cyrk. JSW byl po 9zl i nic sie nie dzialo, teraz byl po 100 i tez nic sie nie dzialo.

bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: bmen » sob 18 lis 2017, 17:55

bo z handlowaniem to nie jest tak jak to mówi IT21 że jest tanio to kupuje a jak drogo to nie kupuje.
To tylko jedna z analiz na rynku, a trzymanie się jednego rodzaju analizy raczej daleko nie prowadzi.
Chyba ze inwestujesz bardzo długi terminowo i bez lewara, wtedy to inna historia bo jak kupisz dziś tanio a sprzedaż za 10lat drogo to coś zarobisz. Tylko ile to będzie w ujęciu realnym? czyli siły nabywczej?
Handel ma to do siebie że jest tam kapitał który podąża jak chce i to on steruje wycenami. Co to znaczy JSW za 9PLN czy za 100PLN? Dla dywidendy tak, ale dla rynku?
Handel w oparciu o prawdziwe Makro i fundamenty już dawno stał się skomplikowany bo karty rozdają duże misie, jako że to oni kierują strumieniami finansowymi.
Kiedyś coś może naskrobie , jakąś serie w tym temacie, ale nie nastąpi to szybko bo mam o czym pisać.
Unikałbym wątpliwej jakości serwisy informacyjne bo one robią więcej szkód niż info z nich uzyskasz. W obecnych czasach za dużo jest szumu aby wyjąć coś z ogółu. Dlatego też powstała Linkownia. Mam nadzieję że zacznie ona działać właściwie, skąd ludzie będą mogli czerpać info i analizy.
pzdr
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

gonwo
Licealista
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 paź 2017, 09:18

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: gonwo » ndz 19 lis 2017, 17:22

Troche nie wierze w inwestowanie "bardzo dlugo terminowo", nawet przez IT21, on ma bardzo wygodna strategie - jak sie pomyle to dokupuje po przecenie znaczne wiecej i juz jest cacy, a jak jest ze zwrotami z jego typow to juz pisalem.

Utrzymywanie pozycji ponad pol roku czy w latach w obecnym chorym srodowisku wcale nie jest latwe, bo jak sa jakies wstrzasy a jestes zapakowany w cos i juz na minunsie to ryje to psychike. Wiec uwazam ze calas strategia IT21 jest tak dobrana ze w odopowiednio dlugiej perspektywie czasowej bedzie mial racje, ale niekoniecznie tak lokuje swoj pieniadz.

A w temacie to dzieki za odpowiedz, bo juz wiem ze moja intuicja jest w pelni racjonalna i niczego nie przeaczam.

Barrog
Uczeń
Posty: 6
Rejestracja: pn 02 paź 2017, 20:16

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: Barrog » wt 21 lis 2017, 23:29

Dodalbym jedynie, ze wyzsza cena akcji pozwala firmie na sciagniecie wiekszego kapitalu, gdy emiotowane sa kolejne serie akcji.

Strategia IT21 jest bardzo dobra dla inwestorow pol-amatorow. Cale fundamenty, czy AT wymaga sporej wiedzy. Z drugiej strony wszelkiego roczaju rekomendacji jest masa i wybrac odpowiednia jest trudno. A tak, robimy jak mowi IT21 i za 10 lat bedziemy te 100% do przodu.

gonwo
Licealista
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 paź 2017, 09:18

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: gonwo » śr 22 lis 2017, 14:19

Barrog pisze:
wt 21 lis 2017, 23:29
Dodalbym jedynie, ze wyzsza cena akcji pozwala firmie na sciagniecie wiekszego kapitalu, gdy emiotowane sa kolejne serie akcji.

Strategia IT21 jest bardzo dobra dla inwestorow pol-amatorow. Cale fundamenty, czy AT wymaga sporej wiedzy. Z drugiej strony wszelkiego roczaju rekomendacji jest masa i wybrac odpowiednia jest trudno. A tak, robimy jak mowi IT21 i za 10 lat bedziemy te 100% do przodu.
Wyglada mi to na opinie teoretyka, albo kogos z bardzo krotkim doswiadczeniem z zabawa w "inwestowanie". Kupilem pare rzeczy zgodnie z zaleceniami tradera z kursu inteligentny inwestor, i wiekszosc tych typow zaliczalas gruby spadek od daty rekomendacji : tesla, mosaic, ccj. Chcialbym zobaczyc tych swiezakow ktorzy zaliczaja 20% spadek w krotkim czasie po rekomendacji mistrza, dodatkowo czytajac co tydzien jak to ten sam mistrz przewiduje krach na gieldzie, ale optymistycznie trzymaja dalej wierzac w odbicie.

bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: bmen » śr 22 lis 2017, 16:53

Wszystko zależy od tego co kto chce i jaki ma horyzont czasowy, jakie podejmuje ryzyko.
Dla mnie pakowanie kasy na 5+ lat to tylko jakiś %. i to w dodatku unikanie wszelakiego rodzaju derywat.

W inwestowaniu chodzi o zarabianie kasy. I to efektywne, a nie jej tracenie. O inwestorach mówi nie co tam gadają ale ile zarabiają. Jak straty to raczej powijani zmienić zawód.
Osobiście uważam, ze żadne tam rekomendacje i tipy. Nie rozumiesz to nie tykasz. Tip jest dobry dal tego co daje, nie Koniecznie dla tego kto otrzymuje. Podałem link w temacie.
Dlatego ja uważam, iż najlepsza za start jest AT, gdyż bierze pod uwagę wiele rzeczy. jedziesz z trendem i wyskakujesz gdy się kończy. Rynek byka jest dla zawodowców. amator ma 99% szans strat.
Inne analizy to już nie bułka z masłem, chociaż AT jest też trudna. Trzeba mieć własny zestaw.
Jeżeli ktoś chce grać jak konrarianin to do tego wymagana jest bardzo duża wiedza, z wielu dziedzin , gdzie masz sentyment, fundamenty i co najważniejsze co robią bardzo duzi, info którego Kowalski nie ma i bardzo trudno go zdobyć.
Cena z dużo nie mówi, bo może być jeszcze taniej. Cena wynika z czegoś.
Dla mnie takie strategie TANIO są poprostu słabe bo nie uwzględniają analizy macro, jak i sentymentu. Ani AT, która mi służy do oceny płynności.
ja w żadne raporty nie wierze itp. Jest mnóstwo wiedzy za darmo, nawet na Linkowni podaje dość często analizy.
Oczywiście nie wszystkie, bo przecież perełek nie będę rozdawał całemu światu :)

Krach, kiedyś przyjdzie, ja mam też pewność, jest on odciągany bo po drugiej stornie są ludzie którzy rozumieją jak działa obecny świat i maja do tego mechanizmy kontroli. Dlaczego Japonia ma juz 25 lat recesje i drukuje jak głupia? Bo dla nich QE to hibernacja długu za który nie płacą kasy jak w BoJ. Gwarantuje to połączenie globalizacji czyli presji deflacyjnej jak i niskich stóp właśnie wynikających z QE.
Ale mnie zastanawia jak ktoś rozumiejąc rynki cieszyłby się z trade-war US-China.
Tak przypadek generuje zejście deflationary na --50%+ gospodarki. I na 99% wojny WW3.
W taki przypadku nie potrzebuje on ani srebra ani złota, bo będzie o chlebie i spokoju marzył.

Pisze wpis o międzynarodowym QE i jak to się świat zmienił po 71r, gdzie stary model save=>invest zamienił się na kredyt->growth.
I mamy wynikowo 300+ bilionów USD długu. bez przyrostu długu nie ma rozwoju teraz a trade war to czysty koniec global trade i jak opisać zejście deflacyjne większe niż w 1929-33.

pzdr
Ostatnio zmieniony czw 23 lis 2017, 20:34 przez bmen, łącznie zmieniany 3 razy.
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

Barrog
Uczeń
Posty: 6
Rejestracja: pn 02 paź 2017, 20:16

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: Barrog » śr 22 lis 2017, 17:05

No cóż, straty są nieodłączną częścią inwestowania. IT21 czy każdy inny specjalista od aktywów finansowych nie gwarantuje trafności pojedynczych inwestycji. Skoro przerobiles materiał szkoleniowy od IT21 to zapewne wiesz jaka budowę portfela on rekomenduje po to żeby uniknąć 20% strat na portfelu.

Rekomendacje otrzymuje również i w żadnym wypadku nie podchodzę do nich jak do wyroczni. Ot rekomendacja jak każda inna, która należy SAMEMU zweryfikować.

Dlugotrmimowo IT21 wygeneruje te 12% zwrotu (portfel MOAR) co na przestrzeni 10 lat da 210% zwrotu.

Czy to co robi IT21 jest wartościowe czy nie to już nie mi tutaj rozstrzygać. Każdy powinien sobie na to odpowiedzieć samemu.

bmen
Magister
Posty: 344
Rejestracja: sob 15 kwie 2017, 21:51

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: bmen » śr 22 lis 2017, 17:15

Odnośnie tego portfela MOAR, który on poleca widziałem kilka rzeczy. Ale nie podaje linków bo za atak zaraz znów ktoś uzna.
It21 nie podał nigdy korelacji jego portfela a to raczej ważna rzeczy przy budowie porfolio.
Straty są częścią investingu, ale należy je minimalizować SL, trailingiem itp.
Odnośnie jego zarabiania w % to zapytajcie go jak chcecie wiedzieć o efektywność i zyskowność jego strategi, taka jak liczyli chłopaki z ListaAT. Oni wyraźnie pisali ile pozycji zajętych, ile na plus, na minus i sumaryczny wynik. Ktoś tam miał 80% !! poszukaj w archiwum listy.
pzdr
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się :dobre z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca dni swoich"

gonwo
Licealista
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 paź 2017, 09:18

Re: Dlaczego spolkom zalezy na kursie akcji?

Post autor: gonwo » śr 22 lis 2017, 22:42

Ile trader wygeneruje dlugoterminowo nie wiadomo, jakies tam teoretyczno statystyczne oszacowania ze 12% sa tyle samo warte co kazda inna metoda inwestycyjna, ktorych nie brakuje.

To wszystko fajnie wyglada z perspektywy nastu czy tam dziesieciu lat, chcialbym zobaczyc jak w praktyce jak czlowiek dla ktorego inwestowanie to dodatek do innego zrodla dochodu i ktory bawi sie jakas sensowna kwota a nie tam 5 cyfr patrzy jak mu oszcednosci topnieja ale patrzy iles tam lat czy miesiecy w przod wiec go to nie rusza.

Kazdy kto pisze o zabawie w gielde w sposob teoretyczny - na papierze bez uwzglednienia emocji raczej zbyt wiele doswiadczenia z ryzykowanie istotnego kapitalu nie ma.

Zeby nie bylo nie podwazam tego ze sam trader wychodzi na plus na swoich inwestycjach, odnosze sie tu do ludzi niezbyt zaawansowanych ktorzy chcieliby go nasladowac.

Bmen

Z tym dlugiem. W wojnie o pieniadz dlug wobec bankow centralnych nie wystepuje jako cos co trzeba zwrocic, tylko mechanizm ktory zapewnia staly haracz od spoleczenstwa i mechanizm kontroli rzadow. Ta sama ksiazka prezentuje wszystkie dzialania w swiecie nowoczesnych finansow jako mechanizmy utrzymywania kontroli przez swiatowa finansjere nad tym co sie dzieje na swiecie. Nie wiem czy jest to prawda, czy troche za bardzo poleciano z propaganda ale patrzac z tej perspektywy co by nie bylo utrzymanie pelnej kontroli jest najwazniejsze wiec wszelkiego rodzaju ww3 i inne jakies szalone recesje nie wchodza w gre.

ODPOWIEDZ